Ana sayfa » Faydalı Bilgiler » Beslenme Neden Önemlidir ?

Beslenme Neden Önemlidir ?

Beslenme önemli bir konudur ve “açlığı gidermekten” daha derin bir anlamı vardır. Bu nedenle sadece bilimsel değil, popüler bir konu haline de gelmiştir. Her gün yüzlerce merkezde binlerce araştırmacı “beslenme” ve “beslenme-sağlık ilişkisi” üzerine araştırmalar yaparken, birçok okul beslenme ve gıda eğitimi vermektedir.

Beslenme, belirli oranda yağ, protein ve karbonhidrat elde etmekle sınırlı olmayıp, aynı zamanda insan vücudunun üretemediği vitamin, mineral ve benzeri “hayati” ve “önemli” maddeleri almakla da sınırlı değildir. Ne, ne zaman, ne kadar, nasıl yenir, pişirilir, kızartılır, dondurulur, diyete hangi besinleri koymalısınız ve bunlara hormon, antibiyotik ve pestisitlerin karıştırılıp karıştırılmadığı da çok önemlidir.

Kısaca “beslenme” kelimesinin anlamı sandığımızdan çok daha derindir. Dolayısıyla hemen herkes olabildiğince “iyi beslenme, sağlıklı beslenme ve doğru beslenme, dengeli ve çeşitli beslenme” ye önem veriyor ve bu ilgi gittikçe artıyor.

Gençler bile gerekli besinleri, vitaminleri ve mineralleri yeterince alamazlarsa, er ya da geç sağlık sorunları ile karşılaşacaklardır. Bunun tersi de doğrudur: Çok fazla besin tüketirseniz hastalanırsınız. Ayrıca diyetlerinize de dikkat etmezseniz ve yemek seçerken uyulması gereken minimum kurallara uymazsanız sağlığınız bozulabilir. Kısacası diyetteki herhangi bir hata bir gün hastalık veya sağlık sorunu olarak yeniden ortaya çıkabilir.

Beslenmenin sağlık üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerini inceleyen tüm çalışmalar bu bilgiyi doğrulamıştır. Yani “iyi ve doğru beslenmeyi” öğrenecek ve güzel bir hayat yaşayacağız! Başka yolu yok.

Ne yapmalıyız?

Bu sorunun cevabı basit: Doğru besleneceğiz …

Doğru beslendiğimiz takdirde hafıza bozukluğu, cinsel performans azalması veya romatizma olmadan da yaşlılık dönemi geçirebiliriz. Doğru beslenerek kanserden şeker hastalığına, yüksek tansiyondan kalp krizine kadar pek çok hastalıktan korunabiliriz. En azından bu hastalıkların etkisini azaltabiliriz.

Bunların tersine yanlış beslenmeyle kansere, şeker hastalığına, yüksek tansiyona ve kalp hastalığına neden olabiliriz. Gastrit, ülser ve reflüden muzdarip olabiliriz. Fazla kilolu veya obez olabiliriz. Sağlıksız bir hamilelik yaşayabilir ve sağlıksız çocuklar doğurabiliriz. Saçlarımız dökülebilir ve tırnaklarımız kırılabilir.

Yetersiz beslenme, boy kısalığına ve gecikmiş hormonal olgunlaşmaya neden olabilir. Yetersiz beslenenlerde bulaşıcı hastalıklar daha yaygındır. Bu insanların bağışıklık sistemi  zayıftır ve sağlıklı insanlara kıyasla daha ağır işler.  Sonuç olarak , kötü beslenerek birçok soruna neden olabiliriz ama doğru beslenerek kendinizi vezir de edebilirsiniz hastalıklarla boğuşarak rezilde ! Seçim sizin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime geçin!
Merhaba!
Merhaba!

Ben Dr. Sezai Fındıklar

Size nasıl yardımcı olabilirim ?