Hacamat Nedir

Hacamat Nedir

HACAMAT NEDİR?

Vücudumuzda cilde yakın noktalarda, dolaşımda olmayan halk arasında kirli kan denilen, ama tıp camiasında böyle bir tabir kullanılmaz.

Çevremizdeki her türlü kimyasallar, gıdalardaki katkı ve koruyucu maddeleri, atılamayan ilaç birikintileri, gıdalardaki hormonlar, çevremizde ve soluduğumuz havadaki ağır metaller, yabancı proteinler, kanserojenler, allerjenler, GDO lu ürünler, su ve hava kirliliği, mikropıhtılar, kanın akışkanlığını bozan ve kanı kalınlaştıran sebepler, kolesterol, iltihabi kalıntılar vb. Bütün bu sayılanlar ancak güvenilir ve etkili yöntem olan hacamatla vücuttan uzaklaştırılabilir.

İşte hacamat bunların dışarı alınması işlemidir. Hacamatın belli bölgeleri var. Yaklaşık 200 civarında uygulama bölgesi var etkileri farklıdır. Yani hacamat sadece küçük kesiler yaparak kan  alma işlemi değildir. Vücutta akupunktur noktaları da kullanılarak rahatsızlığına göre seçilmiş noktalardan belli seviyelerde atık birikmiş kanın alınması işlemidir. Hacamat uygulanan bölgede mikrosirkülasyon artarak kan ve dokulardan toksinlerin atılmasını sağlar. Hacamatın yapıldığı bölgelerde bulunan akupunktur noktalarının da ciddi bir şekilde uyarılması sonucu farklı etkileri ortaya çıkar. Vücuttan kan çıkması nedeniyle yeni kan üretme mekanizmaları harekete geçer. Organların yansıma bulduğu sırt noktalarına yapılan uygulama ile gerek arteriyo-venöz gerekse lenfatik dolaşım düzenlenmekte,  böylelikle o organların üzerindeki stres azalır. Akupunktur noktalarına yapılan uygulama ile bütün sistemin düzenlenmesi ve organlar arası enerji dengesi sağlanarak tedavi edici etki oluşur. Klinik çalışmalar ile ispatlanmış bir faydası da vücudun ürettiği doğal kortizonun artmasıdır. Bu da hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını hatta ağrıların yok olmasını sağlamaktadır.

HACAMAT KİMLERE UYGULANIR?

En iyi hacamat hastalanmadan önce yapılan hacamattır.

Hacamat yaptırmaya karar veren mutlaka bir hekime danışmalı ve hacamat yaptırmasına mani bir durumunun olup olmadığı gerekli tahlillerle da irdelenmelidir. 60 yaşından büyüklere-zinde ve sağlıklı olanlara-uygulanabilir, adet esnasında, çocuklara, kan hastalığı olanlara uygulanmaz. . Akut hastalıklarda ise ya hastalığın başlangıcında veya şiddeti azalmaya ve ateş inmeye başladığı zaman hacamat yapılır. Kronik hazımsızlıktan şikayetçi olanlar önce hazmı düzeltmeli, sonra hacamat yaptırmalıdır.

Hacamat Yaptıracak Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Hacamat yapılacak kişiler, uygulamanın yapılacağı günden önceki gün hayvansal gıda almamalıdırlar. Tuz kullanımını da aza indirmek gerekir. Ayrıca efor gerektiren eylemlerden de kaçınılmalı, dinlenmiş bir vücuda yapılmalıdır. Uygulamanın yapıldığı gün de bunlara riayet edilmeli ayrıca sıcak banyo yapılmamalıdır. Süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. İşlem bittikten sonra birkaç saat bir şey yenilmemesi de önemlidir. Kişi ilk defa hacamat yaptıracaksa, banyodan hemen sonra yapılmaz, iki saat beklemek gerekir. Kanı koyu ve yapışkan olanlara banyodan hemen sonra hacamat yapılır. İki çukurdan yani ense çukuru ve bıngıldaktan, hacamat yapılmaz. Yapılırsa, unutkanlığa sebep olabilir. Kafa arkasından, ense çukurunun altından (boyun), kulak arkası bölgelerden sık hacamat yapılmaz. Görmenin zayıflamasına sebep olabilir. Bu durumda hacamat ilk 2-3 defa 2 hafta ara ile sonra ayda bir yapılabilir.

 

Call Now ButtonHemen Ara: 0505 544 49 98