Hacamatın Faydaları

Hacamatın Faydaları

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Hacamat ile bir defa büyük bir rahatlamanın sağlandığı biliniyor. Ağrı hastalarında çok büyük etki alıyoruz. Yorgunluk giderme de yine çok etkili. Aynı şekilde alerjide de öyle. Kadın hastalıkları ile ilgili durumlarda da iyi etkiler alınmaktadır. Bağışıklığı yüzde 50 arttırdığı bilimsel olarak ispatlanmış durumda. Ancak bir de şöyle bir durum var; bazen bir hasta geliyor, omzum ağrıyor diyor, muayene ediyoruz, kasın yırtıldığını görüyoruz. Kas yırtığına etkisi yok ve hacamat yapmıyoruz. Hani hacamat bir mucize değil, bir tedavi yöntemi. Doğru teşhisle yapılması lazım. Yani her ağrıya yapılır diye bir şey yok. Yani apandisit var, böbrek taşı var, Bunların hacamat ile tedavisi olmaz. Bazen hastalar çok büyük bir beklenti ile geliyor ama değdim gibi kas yırtığı ise veya buna benzer bir şey ise buna etkisi olmaz. Böyle bir durumda doktor olmayan, işte aktar olan, ev hanımı olan birisi hacamat yaparken bu teşhisleri yapamaz. Ağrın var gel hacamat yapayım der. Bu yanlıştır.

Tıbbi hacamatın etkili olduğu hastalıkları sıralayacak olursak; yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, stres, fiziksel ve psikolojik blokajlar, vücudumuzdaki atılamayan kimyasal, katkı maddeleri, ağır metaller, ilaç birikintileri, ürik asit birikimi, migren, baş ağrısı, felç riski, diyabet, göz problemleri, göz tansiyonu, romatizma, astım, boyun-omuz sertliği, yorgunluk, sık soğuk algınlığı, ayaklarda karıncalanma-uyuşukluk-ağrı, bacaklarda şişlik-ödem, bel ağrıları-tutulmaları ve karaciğer hastalıklarıdır. Ancak bu noktada hemen şunu da belirtmenin faydalı olacağına inanıyorum; doğru hacamat doğru zamanda yapılırsa fayda görülür. Hacamatta esas olan kan almak değil, atık birikmiş olan, dolaşımın dışındaki derinin hemen altındaki bölgeden bu maddeler olan kanı almaktır. Bakıyorsunuz doktor olmayan ve hacamatın inceliğini bilmeyen kimselere, derinin 3-4 milimden de daha fazla kısma kesi yapmış ve oradan dolaşımdaki kanı almış. Bu sadece kan almaktır, atık birikmiş olan kanı almış olmaz o kişi bu durumda. Böyle olunca şifa da bulunmaz, iz de kalır ve hacamat hakkında yanlış bir algı da oluşur. Diğer taraftan doğru zamanlarda yapılması gerekir hacamatın. Sünnete göre belli zamanı var. Yani rahatsızlık yoksa, ağrı yoksa ve yaptıracaksanız hacamat Hicri Takvime göre 15, 17, 19, 21 ve 23’ünde yapılır. Ama rahatsızlık olduğunda da beklenmez o günler ve uygulanır. Onun dışında detoks olarak yapılacaksa bu tarihlerde yapılır.

 

HACAMAT HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR NELERDİR?

Hacamat bir defa tüm dünyada kabul edilmiş bir tedavi yöntemidir. Fakat dediğim gibi doğru kişilerin, doğru şekilde ve zamanda yapması önemlidir. Çok derin kesiler yapılıyor. Bana hastanedeyken 112 ile gelen bir hastayı hatırlıyorum, 10-12 santimlik kesiler yapılmış ve derinliği de 2 santim var. Bu hastanın iyileşmesi 2 ay sürdü. Yani bunun hacamatla alakası yok. Hacamat demek kan almak demek değildir. En yanlış bilinen bilgi bu. Bazen hasta geliyor, fazla kanım var kan aldırmak için geldim diyor. Hayır, bu doğru değil. Hacamat dolaşım sisteminde olmaması gereken, lenf sistemi bozukluğu ile cilt altında biriken o maddelerin alınması işlemidir. Yanlış bilinen şeylerden biri de hacamat yapılan yere sülük uygulaması. Hacamat ile sülük tamamen farklı. Türkiye’de 27 çeşit sülük var ve bunun sadece 3’ü tıbbi sülük olarak geçiyor. Bunların tükürüğünde 100’ün üzerinde salgı var ve kendisi beslenirken vücuda bu salgıları da veriyor. Bu salgılar da dolaşım sisteminde etkili oluyor. Mesela bu iyileşmeyen yaralarda sülüğün etkisi var. Yani her sülük de tedavi için uygun değil. Diğer taraftan hacamatın herkes tarafından yapılabileceği bir uygulama oluşu bilinen diğer bir yanlış. Zaten 2014 yılının Kasım ayında alternatif tıp konusu içerisinde hacamatın da kimler tarafından yapılacağı belirlendi.  Bunun dışındakilerin yetkisi de yok zaten yasal olarak. Hacamat tıbbi bir olaydır ve hijyen kurallarına ve tıbba uygun müdahale gerektirir.

HACAMATIN ÇALIŞMA MEKANİZMALARI

A- VAKUM UYGULAMASI

1-NEGATİF BASINÇ İLE UYGULAMA BÖLGESİNE KAN AKIMININ ARTTIRILMASI

2-ARTAN KAN AKIMI İLE O BÖLGE HÜCRELERİNİN OKSİJEN VE BESİN ALIM HIZI ARTAR

3-KAPİLLERLERİN GEÇİRGENLİĞİNİN ARTAR

4-ARTAN KAN AKIMI SAYESİNDE O BÖLGENİN SICAKLIĞI LOKAL OLARAK ARTAR

5-ARTAN SICAKLIKLA BİRLİKTE JEL KIVAMLI OLAN İNTERSTİSYEL SIVININ VİSKOSİTESİNİN AZALMASI(PROTEOGLİKAN FİLAMENTLER VE ONLARIN İÇİNDE HAPSOLMUŞ SIVI JEL ÖZELLİĞİ GÖSTERDİĞİ İÇİN ‘’doku jeli ‘’ OLARAK ADLANDIRILIR.)VİSKOSİTENİN AZALMASI , İNTERSTİSYEL SIVININ LENFATİKLERE GEÇİŞİNİ HIZLANDIRIR VE DRENAJA DESTEK OLUR

Kandaki Hastalık Sebepleri ve Tıbbi Hacamat

Kan vücudun aynasıdır. Hastalıklar kendisini kanda gösterir onun için hastanelerde kan tahlilleri yapılır. Kandan hastalık yapan sebepleri uzaklaştırmak sağlıklı kalmanın ilk şartıdır. Bunun terside doğrudur, yani kan detoksu hacamat yapılmaz ise ne ameliyat ne ilaç alımı hastalık tedavisinde başarıyı sağlamada yetersiz kalır. Bu yönüyle Hacamat hem hastalıklardan korunmada hemde hasta iken tedavide sağlıklı ve hasta her insan için gereklidir.
Hacamatı bugünün tıbbi bilgileri ile anlamaya çalışırsak; regenerasyon, revaskülerizasyon, regülerizasyon gibi yenilenme, yeniden düzenlenme, resetlenme, detoks, hücre yenilenmesi, organ fonksiyonlarının güçlenmesi, vücutta ödemin çözülmesi, cildin yenilenmesi, sıkılaşması, hastalık yapan sebeplerin vücuttan uzaklaştırılması, hastalıkların tedavi edilmesi, damar tıkanıklıklarının açılması, tüm vücudun arınması, rahatlaması, hafiflemesi, yorgunluğun giderilmesi, uykunun düzenlenmesi, stres ve sinirliliğin azalması neşe ve enerjinin geri gelmesidir.

Tedavi kim ,nasıl bir ortam da uygulamalıdır.?

Hacamat tedavisi hekim kontrolünde yapılmalıdır. Kullanılan malzemeler kaliteli, tek kullanımlık ve steril olması gerekir. Hekimle birlikte çalışan personel de eğitimli ve tecrübeli olmalıdır. Alınan kan,kirlenen kupa ve malzemeler tibbi atıkta toplanarak imha için ilgili şirkete tutanakla teslim edilmeli,aksi taktirde hastalıkların yayılması ve genetiği değişen microorganizmaların çoğalmasına neden olmaktadır.
Yan Etkileri nelerdir?

Hacamat tedavisi doktor kontrolünde yapılırsa her yaş grubu insan için hiçbir yan etkisi yoktur.
Hacamat olmayan insanlar yoğunlaşan kanı sulandırmak için kan sulandırıcı kullanırlar. Kan sulandırıcı ilaçların karaciğer ve böbrek üzerinde birçok olumsuz yan etkileri vardır. Düzenli hacamat tedavisi olan insanların kan sulandırıcı ilaçlara ihtiyacı hemen hemen hiç olmaz.

 

Call Now ButtonHemen Ara: 0505 544 49 98