Ana sayfa » Faydalı Bilgiler » Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sağlıklı bir yaşam İçin nelere dikkat etmeliyiz ?

İnsan yaşamının sürdürülmesinde ve yaşam kalitesinin artırılmasında sağlık özel bir önem taşır. Unutulmamalıdır ki, ancak sağlığını koruyarak ve sağlık bilincini geliştirerek insan kendini ve çevresini koruyabilir. Peki, sağlıklı bir yaşam için neler yapmalı, nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersiz ve dengeli beslenme tabii ki ilk şarttır. Gelin sağlıklı yaşamın diğer sırlarını birlikte inceleyelim.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Bağışıklık sisteminizin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir yaşam sürmek için ortalama 7-8 saat uyumalısınız. Uzmanlar, uyandığınızda alarm kurmamanızı tavsiye ediyor. Böylelikle vücut saatinize alışacaksınız.

Düzenli beslenin

Dengeli Bir Beslenme Düzeniniz Olsun

Sağlıklı bir yaşama geçiş yapmak istiyorsanız öncelikle dengeli ve düzenli bir diyet almalısınız. Sağlıklı bir yaşam sürmenin veya kilo vermenin yemeğinizden kısmakla ilgili olmadığını da unutmamalısınız. Düzenli beslenmeye sürekli bağlı kaldığınızda, sağlıklı bir yaşam için ilk adımı atmışsınız demektir. Günlük hayatınızda vücudunuzun olumsuz koşullardan etkilenmemesini istiyorsanız, günde üç öğün beslenmeye ve öğün atlamamaya dikkat edin. Bu sıralamayı belirli bir süre sürdürdüğünüzde vücudunuz bu duruma hızla adapte olur. Bu süreçte dengeli beslenme kurallarına da dikkat etmelisiniz. Bol meyve ve sebze yemeye özen göstermelisiniz.

Düzenli spor ve egzersiz yapın

Spor Ve Egzersiz Yapın

Hayatın yeterince yoğun olduğunu ve egzersiz için vaktinizin olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak yorgunluğu azaltmak ve enerjiyi korumak için egzersiz yapabilirsiniz. Gün içinde kendinizi daha sağlıklı ve dinç hissetmek istiyorsanız mutlaka bunu yapmalısınız üstelik her zaman spor salonuna gitmenize gerek yok. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte evinizin rahatlığında farklı egzersiz programları uygulayabilirsiniz.

Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey, dengeyi korumaktır.

Her gün biraz zaman harcamalısınız. Bir süre sonra egzersiz ve zindeliğin hayatınızın bir parçası haline geldiğini hissedeceksiniz.

Stres ile başa çıkmayı öğrenin.

Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

Hayatınızda size stres getirecek her şeyi basitleştirmeye çalışın. Örneğin, bir toplantı yapacağınızı varsayalım, bu durumu hafife almanın bile stresi azalttığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Lütfen bu toplantıyı abartmayın.

Alkol Ve Sigara Kullanmayın

Daha sağlıklı bir yaşam için hayatınızdan alkol ve tütünü çıkartmalısınız. Sigaranın içerdiği nikotin dokulardaki kan ve oksijen miktarının zamanla azalmasına neden olur. Doku beslenmediğinde hasar artmaya devam eder ve geri dönüşü olmayan durumlar ortaya çıkmaya başlar. Alkol içmek ise beyne zarar verebilir. Beyin hücrelerinin kademeli olarak yok edilmesi ile beyin küçülür ve hafıza kaybı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Hacamatın sağlığa olan faydasını öğrenin ve hacamat yaptırın.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek , hormon bozukluğunu gidermek , migren ve baş ağrısı tedavileri başta olmak üzere daha birçok şeyin tedavisinde Hacamat yaptırmak oldukça faydalıdır.

Fakat ; Hacamat cerrahi bir müdahale gerektirdiği İçin uzman ellerde yaptırmaya ve sağlığınızı tehlikeye atmamaya dikkat etmelisiniz.

Hacamat tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Akupunktur'un etkili olduğu hastalıklar

Akupunktur ile bozulmuş olan enerji dengesinin yeniden düzenleyin.

İnsan vücudunda, tıpkı damarlarda akan kan gibi dolaşan elektriksel bir canlılık vardır. Çin Tıbbına göre“Qi” (yaşam enerjisi) adı verilen bu enerji akışı bozulduğunda, arttığında ya da azaldığında hastalıklar oluşur. Akupunktur, bozulmuş olan Qi enerji dengesinin yeniden düzenlenmesi amacını taşıyan bir tedavidir. Bu tedavi ile hastalıklardan korunabilir ve birçok kronik rahatsızlığınızdan da kurtulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek için sizi şöyle alalım Akupunktur Tedavisi

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime geçin!
Merhaba!
Merhaba!

Ben Dr. Sezai Fındıklar

Size nasıl yardımcı olabilirim ?