Ana sayfa » Tedaviler » Akupunktur Tedavisi » Akupunktur Alerji Tedavisi

Akupunktur Alerji Tedavisi

ALERJİ

Akupunktur Alerji Tedavisi nedir ?

Alerjiler, vücudun kendisine belli bir dereceye kadar zarar verebilecek maddelerin girmesi veya kişinin temas etmesi durumunda bünyesinin verdiği tepkidir.Bu reaksiyonlar normal düzeydeyse vücudu korumak içindir ancak alerjik kişiler için bu reaksiyonlar zararlıdır. Alerjiye neden olan çoğu şey aslında zararsızdır ve alerjisi olmayan kişileri etkilemeyecektir. Alerjisi olanlar genellikle birden fazla maddeye duyarlıdır.

Alerjik olanlar kişiler genetik olarak hassastır ve her yaşta ortaya çıkabilir. Alerjen vücuda girdikten sonra 2-3 dakika içinde histamin denen bir madde salgılar ve 15 dakika içinde en yüksek seviyesine ulaşır. İmmün (immün) sistem yabancı cisim ile karşılaştığında tanımayı ve hatırlamayı öğrenir ve ardından yabancı cisme (antijen) karşı antikorlar üreterek yanıtını hazırlar.Hafıza özelliklerinden dolayı aynı antijen organizmada görüldüğü müddetçe, Saman nezlesi gibi tepki vermeye hazır insanlar. Her yıl bir kişi polenle karşılaştığında bağışıklık sisteminin bu özelliğinden dolayı hemen yanıt verecektir.

Akupunktur Alerji Tedavisi

Alerjiye neden olabilecek birçok bilinen veya bilinmeyen faktör vardır. En yaygın faktörler arasında toz, polen, küf, belirli yiyecekler (süt, yumurta, çilek vb.), Kimyasallar ve evcil hayvanlar bulunur. Alerjiler burun akıntısı, hapşırma, kaşıntı, farklı vücut reaksiyonları, şişlik ve astıma neden olabilir.Alerjilerin çok zararsız bir hapşırmaya ve kaşıntıyla başlayıp kısa sürede ölüme yol açabilen alerjik reaksiyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

ALERJİK RİNİT

Alerjik reaksiyonlardan en çok etkilenen organ burundur. Burun içindeki mukoza zarının herhangi bir iltihabı rinit, bu iltihaplara alerjik faktörlerden kaynaklanıyorsa alerjik rinit denir. Rinit doğrudan alerjik rinitli hastaların muayenesinde görülebilmektedir. Ayrıca burun boşluğunda soluk bir renk, artmış şeffaf akıntı, ödem (şişlik), et büyümesi (varsa), burun akıntısı ve ağızdan farenjit görülebilir.

Akupunktur Alerji Tedavisi

aKUPUNKTUR İLE ALERJİ TEDAVİSİ

Akupunkturun alerjileri tedavi etmek için temel amacı, vücudun alerjenlere (toz, polen, akarlar, yiyecek, hayvan kılı vb.) aşırı tepkisini düzenlemektir.Tıpta buna modülasyon denir. Bu, vücudun normal tepki verme zamanıdır. Tedaviye başlamadan önce kliniğimize gelen hastaların düzenli rutin muayenelerinin yanı sıra daha önce ziyaret etmiş alerji göğüs uzmanları tarafından yapılan muayeneleri incelenir. Ayrıca Çin tıbbının organ ve sistemlerinin enerji seviyelerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Muayenede vücut ve kulaklardaki akupunktur noktalarının tanısı eklenmiş, hastaların kullandıkları ilaçlar öğrenildikten sonra akupunktur yöntemi belirlenir.

Örneğin, kulak akupunkturu, birkaç akupunktur noktası, ASHT (böbreküstü bezlerini kortizon salgılaması için uyaran beyin tarafından üretilen bir hormon), adrenal noktalar ve antihistaminler (histamin’in aksine) gibi ilaçlar için etkili olan akupunktur noktalarına sahiptir. O bölgeye tedavi gerektirip gerektirmediğini ve gerekirse hangi tip iğnenin (gümüş veya altın) kullanılacağını belirlemek için kulak üzerindeki bu noktaları taranır. Bu noktaları tamamlayan vücut noktalarıda ekleyenerek uygulama tamamlanmış olur.

Ortalama olarak şikayetler 3 kürden sonra azalmaya başlar ve tedavi 8-15 kurstan sonra sonlandırılır. Gerektiğinde; akupunktur tedavisine manyetik alan terapisi, fitoterapi, nefes egzersizleri, egzersiz terapisi, masaj terapisi, kişisel fiziksel ve zihinsel temizlik işlemleri gibi yardımcı unsurlar eklenir.

Akupunktur Alerji Tedavisi hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişime geçin!
Merhaba!
Merhaba!

Ben Dr. Sezai Fındıklar

Size nasıl yardımcı olabilirim ?