Ana sayfa » Tedaviler » Akupunktur Tedavisi » Akupunktur Obezite Tedavisi

Akupunktur Obezite Tedavisi

Akupunktur Obezite Tedavisi nedir ?

Obezite, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki en önemli sağlık sorunlarından biridir. Birçok faktör nedeniyle vücut yağının yağsız ete oranının normalden daha fazla artmış olmasıdır. Bu nedenle boyuna göre ağırlık, istenilen seviyenin üzerine çıkar. Sonuç olarak kişi obezite ile karşı karşıyadır. Diğer bir deyişle obezite; insanların, gıdalardan aldığı enerjinin (kalorilerin) tüketilen enerjiden daha fazla olduğunu ve fazla enerjinin vücutta yağ şeklinde depolandığını (% 20 veya daha fazla) düşündüğü için bir hastalık olarak kabul edilir. Yağ dokusu yetişkin erkeklerin% 18’ini ve kadınlarda% 20-25’ini oluşturur. Günümüzde erkek obezite oranı% 25’in üzerine, kadın obezite oranı ise% 30’un üzerine çıktı.

Obeziteye neden olan faktörler arasında;

  • Genetik
  • Hormon dengesizlikleri
  • Psikojenik, kültürel ve aliskanliklar sayılabilir.

Akupunkturun obeziteyi tedavi etmedeki etkinliği, açlık ve tokluk hislerinde yatmaktadır. Bu tedavi ile aynı zamanda iştah kontrol altına alınabilir, mide asidini azaltabilir, mide ekşimesini önleyebilir ve mideyi küçültebilir. Kullanım yerinin artması ile stres hormonlarının sayısı artacak ve besin sağlamaya devam edecektir. Obezite tedavisinde akupunkturun rolü psikolojik değildir ve bu tedaviye uygun beslenme ve egzersiz eşlik ederse akupunktur desteği ile kilo vermek daha sağlıklıdır.

Akupunkturun obezite üzerindeki etkileri şu şekilde sıralanabilir;

Akupunktur Obezite Tedavisi

1- Açlığı ve iştahı azaltın. Akupunktur, norepinefrin seviyesini düşürür ve beynin hipotalamusunun orta kısmındaki serotonin seviyesini artırır. Bu sayede hızlı bir doygunluk hissi sağlar.

2- Mide yanmasını ve ekşimeyi önleyin. Akupunktur sayesinde mideye ve bağırsaklara giren sinirlerin belirli uçları da duyulabilir, bu yüzden buradaki uyarı ile mide asidi azaltılır, diyet nedeniyle mide boş olsa bile, kişiler düşük asitliğinden dolayı çok rahat bir şekilde diyetlerinde ilerleyebilmektedir.

3- Diyetteyken oluşan yorgunluğu akupunktur ile önleyin. Akupunktur sayesinde diyette hipoglisemi ve halsizlik oluşmaz.

4- Basıncı en aza indirin. Akupunktur tedavisinde endorfin, dopamin ve serotonin (mutluluk hormonu) seviyelerini artırarak stresi önleyin.

5- Metabolizmanın düzenlenmesinde etkisi harikadır.

Tedavinin İşleme süreci: Sonuç olarak haftada bir veya iki kez akupunktur tedavisi ile 6-8 hafta sonra 8-10 kg kaybedilecektir. Gerekli kiloya ulaşıldığında akupunktur tedavisine koruyucu bir işlemle 6 ay devam edilir.

Akupunktur Obezite Tedavisi hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişime geçin!
Merhaba!
Merhaba!

Ben Dr. Sezai Fındıklar

Size nasıl yardımcı olabilirim ?