Ana sayfa » Tedaviler » Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Nedir ?

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi, kök hücreler, tüm insan dokularındaki kan damarlarının çevresinde bulunan progenitör hücrelerdir. Doku hasarı oluştuğunda bu hücreler aktif hale gelir, bir yandan doku onarımı için gerekli büyüme faktörlerini salgılarken, diğer yandan iyileşmek için kas, kemik, eklem kıkırdağı, yağ gibi farklı dokulara dönüşebilirler. Vücudun iyileşme ve onarım tepkisinin bir parçasıdır.

 İnsan vücudunun tüm organ ve dokuları hücrelerden oluşur. Bazı hücreler yenilenebilir ve farklı hücre tiplerine dönüşebilir. Kök hücre adı verilen bu hücreler çoğalamayan kas ve sinir hücrelerinden farklı olarak bölünerek çoğalabilir. Tek bir hücreyi binlerce hatta milyonlarca hücre oluşturan kök hücreler de bölünerek çoğalabilir ve kendilerini yeniden oluşturabilirler.

Kök Hücre Tedavisi Nedir ?

Kök hücreler insan vücudundaki tüm yapıların kökenidir, kendini yenileyebilir ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Kişiden veya uyumlu veya yarı uyumlu donörden elde edilen kök hücreler hastaya nakledilir Hastanın hasarlı hücre, doku ve organlarını yenilemek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Geçmişte, kök hücre tedavisi yalnızca kemik iliğinden çıkarılan kök hücrelere uygulanmaktaydı, ancak artık sistemik dolaşımdaki periferik kan ve kordon kanından da elde edilebilmektedir. Ayrıca son zamanlarda yumurtalardan (embriyonik kök hücreler) ve yağ dokusundan kök hücreler elde edilebilmektedir. Kalp, beyin ve nörolojik hastalıkların yanı sıra genellikle aşağıdaki durumlarda kemik iliği tedavisi kullanılır.

Kök Hücreler Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

  • Doğuştan gelen metabolizma ya da enzimatik sistemden kaynaklanan anormallikleri düzeltmek
  • Hastalıklı ya da hasarlanan kemik iliğini iyileştirmek
  • Bağışıklık sisteminde var olan baskılanmanın giderilmesi
  • Hasarlanan doku ve organların iyileştirilmesi

   Bilimsel araştırmalar sonucunda kök hücre tedavisi, omurilik yaralanması ve serebrovasküler tıkanmanın neden olduğu felçler gibi birçok nörolojik hastalığın ve Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi ilerleyici hastalıkların tedavisinde önemli ilerleme kaydetmiştir.

Kök Hücre Tedavisi Nasıl Yapılır ?

   Günümüzde kendi vücudumuzdan elde edilen kök hücrelerin ve dokuların laboratuvarda çoğaltılabileceği keşfedilmiştir. Bu nedenle kök hücreler estetik ve gençleştirme uygulamalarında ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Hastalıkların tedavisinde hangi hücrelerin hangi hastalıklarda kullanılabileceği, kullanım planı ve başarı oranı tamamen kişiye bağlıdır. Laboratuvarda kök hücre ve dokuların çoğalması ciddi teknoloji, altyapı ve deneyim gerektirir ve maliyeti yüksektir. Bu nedenle dünyadaki birçok merkez klinik kullanıma uygun kök hücreler üretmiştir. Bu süreç, uluslararası standartlar tarafından tanınan GMP “İyi Üretim Uygulamaları” durumunda gerçekleştirilmelidir.

Kök Hücre tedavisi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime geçin!
Merhaba!
Merhaba!

Ben Dr. Sezai Fındıklar

Size nasıl yardımcı olabilirim ?