Ana sayfa » Tedaviler » Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi

OZON TEDAVİSİ NEDİR?

Medikal ozon, özel bir jeneratörde saf oksijen ile üretilir. Bu bir tür ozon terapisidir, diğer tedavilere ek olarak, tek başına değil, diğer ilaç tedavileri ile kombinasyon halinde de kullanılır. Ozon tedavisi bağışıklık sistemini aktive edebilir ve hasarlı fonksiyonların onarılmasında kullanılır.

Medikal ozon önerilen dozlarda uygulandığı takdirde güvenli, pratik, etkili ve ucuzdur. Tedavinin başarısı; hastanın durumuna, uygulanan yönteme, konsantrasyona, sıklığına bağlıdır. Ham maddesi oksijen olan ozon, depolanamayan tek gazdır, solunduğunda toksik olabilir. Hastadan  alınan 5cc kan yine 5cc ozon ile karıştırılarak bu kez damardan değil kas içine enjekte edilir. Haftada 2 veya 3 kez olmak üzere yine toplam 12 uygulama yapılır. Majör uygulamayla kombine de yapılabilir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Major Yöntem: Kullanım metotları arasında en yaygın olanıdır. Bu metod ile kişiden 50-200 ml arasında alınan kan, tedavi seanslarının sayısı ve uygulanacak ozon dozu; hastanın genel durumuna, yaşına ve esas hastalığına bağlı olacaktır.

Minor Yöntem: Kişiden alınan 2-5 cc arası kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kişiye enjekte edilir.

Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi: Rektal-makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme yöntemi ile kişiye ozon verilir.

Eklem ve kas içine ozon gazı verilmesi: Kas İskelet Sistemi rahatsızlıklarında, uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı kişinin eklemlerine ve kaslarda ağrılı bölgeye enjekte edilir.

Ozon torbası: İyileşmeyen yaralarda ve diyabetik ayaklarda, cilt lezyonlarında, enfeksiyonlarda, dolaşım bozukluklarında, nöropatik ağrılarda ve huzursuz bacak sendromunda kullanılır.

Ozon kupa: Özellikle beden bölgesi yaralarında kullanılır.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI VE OZON TEDAVİSİ

Ortalama hava yolu direncini ve solunum oranını önemli ölçüde artırır ve kana daha fazla oksijen sağlayarak akciğer basıncını düşürmeye yardımcı olur. Topikal uygulama genellikle orta kulak iltihabı ve sinüzit için kullanılır. Astım, KOAH ve SARS (Akut Solunum Yetmezliği Sendromu) için klinik araştırmalar devam etmektedir, ancak iltihaplı hastalıklar için etkili olabileceğine dair kanıtlar vardır.

OZON TEDAVİSİ İLE ZAYIFLAMA

Çalışmalar, ozon tedavisinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. İntravenöz ozon tedavisi metabolizmayı% 40 oranında hızlandırabilir ve yağ yakımını artırabilir. Ozon saunayı 30 dakika kullanmak yaklaşık 600 kalori yakabilir.

OZON TERAPİ İLE SELÜLİT TEDAVİSİ

Selüliti tedavi etmek için kullanılan ozon, cilt altında biriken yağ asitleriyle etkileşime girerek yağ zincirinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yağ metabolizması, selülitin önemli bir sorunu olan hipoksiyi ortadan kaldırır ve kan akışını hızlandırarak normale döner. Yapılan araştırmalar ozon tedavisi sonrası cildin belirgin bir gerginliğe sahip olduğunu göstermiştir.Bu yağ sıkılaştırma problemi olan hastalar haftada 1-2 kez toplam 10 kez alırlar. 

OZON TEDAVİSİNİN ZARARLARI NELERDİR?

  • -Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak ozonun kararsız yapısı nedeniyle etkileri öngörülemezdir. Genel olarak görülen yan etkiler; allerjik reaksiyonlar, emboliler ve enfeksiyonlardır. 
  • -Direkt gaz enjeksiyonları pulmoner emboli ve ölüm potansiyeli nedeniyle tehlikelidir.
  • -Hamilelik ve emzirme döneminde kullanım hakkında yeterli kanıt yoktur.
  • -Akciğer ve gözler ozonun toksik etkisine en hassas organlardır; enfeksiyonlara duyarlı olan akciğer dokusunda hasara neden olabilir.
  • -Düşük konsantrasyonda ozon inhalasyonu, boğazda irritasyon ve buna bağlı öksürüğe neden olabilir.

Ozon Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır. Damarları yeniler, tansiyonun düzelmesini sağlar, Kan ve Lenf sistemini temizler. Daha bir çok faydası vardır.
Ozon gazının etkisi sonsuz olmadığı için, 10 seanstan sonra belirli aralıklarla tek seanslık takviye dozlarla etkisinin devam etmesi amaçlanır. Seans sıklığı yine hastalık dışında, hastanın ve hastalığının durumuna göre belirlenir.
Ozonun uygulanmasının yasak olduğu hastalıklar son derece sınırlıdır. İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlığı (Hemofili, kanama pıhtılaşma hastalıkları vs.) olan hastalara uygulama yapılamaz.
Major Yöntem: En yaygın kullanılan bu metot, steril vakumlu bir şişeye kişiden 50-100 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar aynı damardan kişiye geri verilmesidir. Bu tedavi 15 dakika içinde kanı yıkayıp temizleyerek vücut direncini artırır.
Ozon tedavisi kanser hastalarında tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilecek öncelikli yöntemlerden biridir. Bağışıklık sisteminin ‌aktivasyonunu artıran ve kanserle savaşan hücrelerin üretimini destekleyen oksijen terapisi, vücudun genel direncine olumlu yönde katkı sağlayarak kanser tedavisine yardımcı olur.
İletişime geçin!
Merhaba!
Merhaba!

Ben Dr. Sezai Fındıklar

Size nasıl yardımcı olabilirim ?