Ana sayfa » Tedaviler » Sülük Tedavisi

Sülük Tedavisi

 Günümüzde sülük tedavisi biyolojik etkileri açısından “benzeri olmayan” bir tedavi yöntemi olarak nitelendirilmektedir. Almanya’da 300′ü aşkın Hirudoterapi Kliniği vardır. Hirudo Medicinalis, Alman Tıbbi İlaçlar Kanunu’nun (TİK) 2.Maddesinin 1.bendi gereği ilaç olarak kabul edilmiştir. Daha sonra ilave edilen 4.madde ile de hazır tıbbi ilaç  olarak tanımlanmıştır. Bunun, uygulama olarak, enjektöre çekilen ilaçtan farkı , ‘’ bu ilacın enjeksiyon şeklinde bizim tarafımızdan değil, Hirudo Medicinalis adı verilen  canlının ağzından bizzat verilmesidir “. Sadece Avrupa yılda 100 milyon sülük kullanmaktadır. Amerika’da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000′den fazla üyesi vardır ve 2004′ de Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) sülük tedavisini akredite etmiş ve Avrupa’daki gibi eczanelerde satılmasına izin vermiştir.

Vücudun Hangi Bölgelerine Sülük Uygulanabilir?

Vücudun aşağıdaki bölgeler dışındaki her yerine uygulanabilir; aşağıdaki bölgelere sülük uygulanması ise çok sakıncalıdır.

– Yumuşak Cilt Bölgeleri (Göz kapağı çevresi gibi)
– Keratinize Bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi)
– Önemli Damarların Üzeri (Boyun, çene altı, koltuk altı, kasık gibi)
“dışında” her bölgeye sülük uygulanabilir.

Sülük Tedavisinin Etkin Bir Şekilde Kullanıldığı Hastalıklar Aşağıdaki Gibi Sıralanabilir:

– Göz hastalıkları                           – Migren ve gerilim baş ağrıları
– İyileşmeyen yaralar                    – Artroz ve eklem kireçlenmeleri
– Varisler                                         – Kronik hepatit ve karaciğer hastalıkları
– İnfertilite
– Romatizmal ağrılar
– Depresyon ve fobiler 

Hangi Durumlarda Sülük Tedavisi Uygulanmaz?

– Kanama Diyatezleri (Hemofili gibi)
– Aktif Kanama Odağının Varlığı
– Ciddi Anemi (Hb < 10)
– Cerrahi Girişim Öncesi
– Kan Sulandırıcı İlaç Kullanımı
– Gebelik ve emzirme durumlarında uygulanmamaktadır.


Sülük Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kalp ve Damar Hastalıkları Yüksek tansiyon ve yüksek nabız, sinir hastalıkları, beyin ve omurilik kan damarı hastalıkları, estetiksel hastalıklar, selülit, cilt problemleri, metobolizma hastalıkları ve daha birçok hastalığa iyi gelir.
Yumuşak Cilt Bölgeleri (Göz kapağı çevresi gibi), Keratinize Bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi), Önemli Damarların Üzeri (Boyun, çene altı, koltuk altı, kasık gibi) “dışında” her bölgeye sülük uygulanabilir.
Ucu kesik şırıngaya sülük çekilerek, tedavi edilecek noktaya bırakılır ve sülüğün yapışması beklenir. Yapıştıktan sonra, şırınga çekilir ve tahta bir kaşık yardımı ile sülük düzeltilir. Sülüğün yapıştığı yerde iyice şişmesi beklenir. 45 dakika sonra sülük doyar ve kendiliğinden bırakır.
Genelde haftada 2 seans uygulama önerilir. Bazı hastalar da bu sıklık haftada 3-4 seans olabilmekle beraber bazı hastalarda haftada bir, 10 günde bir seans uygulaması daha uygun olmaktadır. Seans süresi ise sülüklerin tutunma süresine göre değişmekle beraber 30-60 dakika arası olmaktadır.
Sülük tedavisinde karşı karşıya gelebileceğiniz sorunlardan bir tanesi de kan kaybı durumudur. Sülükler alındıktan sonra kan kaybı 5 dakika kadar devam eder ve normal durumlarda bu süre zarfında kanama durur.
İletişime geçin!
Merhaba!
Merhaba!

Ben Dr. Sezai Fındıklar

Size nasıl yardımcı olabilirim ?